Jak se nám žije?

 

V současné době by asi většina z nás odpověděla něco ve smyslu, že „líp už bylo“ nebo „už aby to bylo za námi“. A není se co divit. My jsme přesto položili tento dotaz vedoucím více než deseti souborů, spolků a dalších subjektů, působících v Líšni. A to především těm, kteří s Kulturním centrem Líšeň dlouhodobě spolupracují. První čtyři odpovědi zveřejňujeme. Otázky byly pro všechny stejné: „Jak se vašemu souboru, spolku, klubu daří v dnešní době? Jakou aktuálně vyvíjíte činnost? Jak se vám daří udržet své členy? Jste s nimi v pravidelném kontaktu? Jak s nimi komunikujete? Jaké máte plány do budoucna, až se situace zlepší? Přinesla vám současná situace něco pozitivního, na co jste například doposud neměli čas?“ Na dotazovaných jsme ponechali volbu, na které otázky a v jakém rozsahu zodpoví, případně zda sami něco doplní. Rubrika je otevřená, uvítáme příspěvky i od dalších subjektů z Líšně. Dejte nám i návštěvníkům webových stránek KCL vědět, jak se vám žije!


 

Taneční klub Stabil

Doba koronavirová bohužel zastavila aktivní a na plný plyn rozjetou činnost našeho tanečního klubu STABIL. I při její údernosti neměla však sílu zastavit přípravnou a hlavně tvůrčí činnost. Tuto nelehkou dobu využíváme na první pohled neviditelnou, ale o to více důležitou prací – vzděláváním trenérů v oblasti tance, přípravou nápaditých choreografií a tanečních rozcviček pro dětskou i juniorskou složku. Pro dospělé a seniorské páry připravujeme inovativní způsoby tréninku a také moderní taneční choreografie soutěžních sestav. Prostě děláme věci, na které není při aktivní trenérské a soutěžní činnosti tolik času.

Jsme velmi rádi, i když to není v tuto chvíli vidět, že tanec s námi stále je a jakmile to bude možné – věříme, že léto nám tuto příležitost přinese – vyběhneme na taneční parket Dělňáku v Líšni a s novou energií ho všichni na letních soustředěních roztančíme. 

UŽ SE NA VÁS MÓÓC TĚŠÍME.
TK STABIL – vaši trenéři – Lenka a Zdeněk Přibylovi, Zina a Jirka Čechovi a také Lenka a Karolína

Fotografie: Dětská a juniorská složka, Seniorské taneční páry, TK Stabil – závěrečná děkovačka na taneční akademii


 

Líšeňský ochotnický divadelní spolek Marvánek

Víc než rok žijeme všichni v této prapodivné etapě našich životů. Od května do poloviny října jsme měli možnost se normálně scházet a pracovat na naší nové hře. Bohužel druhá polovina října nám vystavila stopku a všichni se musíme nějak potýkat s problémy, které přináší doba jak v pracovním tak v osobním a vlastně i divadelním životě. Někdo z nás pracuje standardně, někdo zažívá práci z domova, někdo má dlouhé prázdniny a potýká se s nudou. Někteří z nás se věnují divadlu učením textů, plánováním choreografie, vymýšlením technických fines nové hry. Prostě každý po svém.

V aktuální době se věnujeme, jak už jsem nastínila v první otázce, detailům k naší nové hře „Proč si Líšňáci pijí krev, aneb Drákula v Líšni“. Někdo piluje choreografii jednotlivých scén, snažíme se dostat do formy kostýmy, vzniká nový interní katalog majetku divadla a  začínají se rodit další dvě velké hry, a samozřejmě opět komedie. Pokud mohu napovědět, v jedné z nich se diváci dozví, že Ameriku neobjevil Kolumbus, ale Líšňáci. A ve druhé komedii, tentokrát do Líšně nezavítá nikdo jiný, než největší a nejslavnější detektiv v dějinách lidstva, Sherlock Holmes.

Celý divadelní soubor je v podstatě v pravidelném kontaktu přes veškeré komunikační kanály, ať už jde třeba o FB nebo whatsapp. Výjimkou ale není ani e-mail, klasické telefonní hovory, případně video hovory, abychom nezapomněli, jak vypadáme. S udržením členů divadla není nejmenší problém, všichni jsme kamarádi a blízcí přátelé, máme za sebou spousty let v národopisném souboru, všechny nás při sobě drží láska k divadlu a naše kamarádství. Problém je spíš v tom, že už bychom rádi chodili na zkoušky, vídali se, poklábosili a zkoušeli.

Náš kontakt je pravidelně nepravidelný a zároveň nepravidelně pravidelný a to s ohledem na to, kdo z nás má malé děli a musí uspávat. Bereme v potaz i procházky se psy po lesích, únavu paních učitelek z online vyučování. Také to, že někteří z nás pracují na zahradě. Takže není jednoduché se spojit všichni najednou v jednu chvíli. Rozhodně se ale nestane, že bychom si zapomněli popřát k narozeninám, jmeninám, svátkům a samozřejmě jsme v kontaktu i po stránce divadelní a hlavně lidské, jelikož jsme všichni dobří kamarádi a máme si vždy co říci.

Naše plány jsou poměrně jednoduché. Tvrdá práce, abychom dohnali to, co jsme ztratili a abychom mohli co nejdříve našim divákům předvést novou hru, která měla mít premiéru už v listopadu loňského roku. Dá se tedy říci, že nás čeká mnoho a mnoho zkoušení, spousta opakování toho, co jsme již nastudovali a samozřejmě nás čeká i spousta setkání, protože si prostě chybíme. Mám-li být konkrétní, rádi bychom, pokud to situace dovolí, zahráli pohádku „O nafrněné vichřici“ v rámci Dětského dne v Líšni a Dětského dne v ZOO Brno. Tento projekt je na podporu dětských domovů a účastníme se ho pravidelně už asi pět let. Určitě absolvujeme víkendové soustředění, kde budeme finišovat na velké hře. Otázkou ovšem zůstává, kdy bude moct být premiéra. Na podzim bychom rádi také odehráli u nás.

Jaroslava Lánová

Fotografie jsou z divadelní hry Jak se Líšeň stala slavnou aneb pravda o Napoleonovi a z pohádek Přehádané peklo a Jak šel sedlák Haštal k vodníkům pro poklad.


 

Dětský taneční soubor DO TANCE S RADOSTÍ

DOVOLTE NÁM SE KRÁTCE PŘEDSTAVIT.

Náš soubor DO TANCE S RADOSTÍ vznikl v roce 2018 a je určený dětem ve věku od 5 do 12 let, které učíme základy lidového, klasického i výrazového tance. Zakladatelkou je Lucia Zendulková, která chtěla v Líšni vyplnit prostor pro výuku tance hravou formou pro malé děti a modernější formou pro starší děti. Repertoár souboru tvoří choreografie zejména stylizovaného folkloru, které doplňují program kulturních akcí konaných v Líšni. Trénujeme v kulturním centru Dělňák pod vedením Lucie, aktivní členky Národopisného souboru Líšňáci Týnky Kučerové a Hanky Uřídilové z pěveckého sboru Višně z Líšně.

JAKÝ BYL PRO NÁS ROK 2020?

Z našeho pohledu ho asi nejlépe charakterizuje slovo „změna“. Z tradičních tanečních lekcí v zrcadlovém sále jsme se přesunuli za monitory v rámci domácích on-line lekcí. Na tanec jsme však nezanevřeli – jednoduché choreografie, pohybové výzvy a písničky se společně učíme na dálku. Navíc jsme přidali povídaní o tradicích a kreativní tvoření. No a samozřejmě také smích a radost, které teď potřebujeme nejvíce.

JE TO VÝZVA, ALE MY SE NEVZDÁME! 😊

Právě kopec zrušených lekcí v roce 2020 vedl k rychlému a spontánnímu nápadu uspořádat Letní taneční školu. Přestože jsme na přípravu měli necelé dva měsíce, podařilo se nám sestavit inspirativní týden plný tance pod vedením několika tanečních lektorů různých tanečních stylů. Video ze závěrečného happeningu najdete na naší FB stránce @Dotancesradosti. Na září a prosinci 2020 jsme se všichni krátce viděli naživo na trénincích. A dokonce se nám podařilo vystoupit na Rodinném dnu Pastelky a Divočiny.  A pak přišlo další odloučení…

CO BUDE DÁL?

Věříme, že časem se opět setkáme v tanečním sále a začneme trénovat, protože nápadů máme hodně! Kromě druhého ročníku Letní taneční školy, která se uskuteční od 26. do 30. července 2021, bychom rádi ke konci roku připravili celovečerní vystoupení našeho souboru ve spolupráci s dalšími dětskými soubory a spolky zejména z Líšně. Doufáme, že v září rozšíříme své řady o nové členy a budeme opět moci vystupovat na tradičních líšeňských akcích jako Setkání s Mikulášem, Ostatky, Národopisná slavnost, Rodinný den, vánoční trhy a hody.

Vaše podpora a potlesk pro nás budou obrovskou odměnou.

Lucia Zendulková, Týnka Kučerová, Hanka Uřídilová 
a Vaši tanečníci ze souboru Do tance s radostí


 

Národopisný soubor Líšňáček

Na otázky je velmi těžké odpovědět, protože doba nečinnosti je dlouhá. Zatím funguje facebook – různé zprávy, někdy telefon. Jsem domluvena s rodiči, jak se uvolní celý režim, tak budou mít zprávu v Dělnickém domě na dveřích nebo v Líšeňských novinách. A také funguje šeptanda, děti i rodiče si dají informaci, že se už něco chystá a že budeme zase něco dělat. Velké i malé děti se těší a už  by zase chtěly něco podnikat, nacvičovat, vystupovat.

Plány máme, ale bohužel zatím neuskutečněné. Vítání jara, Den matek, Mezinárodní folklorní festival Brno, Líšeňské hody – podpora stárků v průvodu. Dále oslava 40. výročí fungování souboru Líšňáček (na tu bychom rádi pozvali nějaký soubor) – Malé dětské hody, vystoupení pro důchodce, Líšeňské vánoce, koncert v kostele na sv. Štěpána i koncert v novém kostele na Lesné, kam nás pozval bývalý farář Vavruša z Líšně. Plánů máme zkrátka hodně, ale musíme počkat, až se vše uklidní. Skupina starších dětí měla začátkem července odjet na týdenní festival do maďarského Kecskemetu, ale bohužel si netroufnu v této situaci s dětmi vycestovat, protože ani v Maďarsku není zdravotní situace dobrá.
Nic moc pozitivního na této situaci není, nemáme se kde scházet, kde nacvičovat. To platí i pro muziku Líšňáci, která nás doprovází. Pro mě i mé pomocnice nastane později hodně práce – budeme dávat dohromady pracovní i parádní kroje, protože za ten rok děti povyrostly, zesílily. No prostě, budeme se snažit, aby vše klaplo a děti byly zase jako ze škatulky a dělaly čest i parádu naší Líšni.

Helena Vrchotová, vedoucí souboru


Všechny aktuality

Jak se nám žije Líšeň je líheň Letní příměstské tábory Oslavy a svátky Online počítačová poradna