Líšeň je líheň

 

Víte o tom, že v Líšni žije řada zajímavých umělců, vědců, lékařů, sportovců a dalších osobností z různých oblastí společenského života? Někteří se zde narodili, jiní se přistěhovali během svého života, každopádně Líšeň je skutečně líheň talentovaných a něčím pozoruhodných lidí. V cyklu audio či video rozhovorů vám budeme takové osobnosti postupně představovat. Jako první jsme oslovili dvojici hudebníků Kateřinu a Dalibora Štruncovy, ve druhém dílu seriálu na naše otázky odpovídala RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, PhD.

Výběr těch dalších můžete ovlivnit i vy, stačí poslat váš tip na naši e-mailovou adresu info@kclisen.cz.


 

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, PhD.

 

Absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze oboru geologie se zaměřením na paleontologií velkých savců a člověka. Odborná asistentka Ústavu fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Věnuje se oblasti osteologie, geochemie, srovnávací fyziologie u savců a předků člověka, analýz aDNA nejen u člověka, ale i u ostatních savců v minulosti. Spolupracovala s kriminalisty z Útvaru vražd a pohřešovaných osob PČR Praze na identifikaci neznámé ženy. Přednáší na českých (Karlova Univerzita v Praze, Masarykova Univerzita v Brně, Slezská Univerzita v Opavě či Ostravská Univerzita) i zahraničních univerzitách (Univerzita ve Wroclavi, Poznani a Univerzita Cambridge) a vede závěrečné práce studentů a doktorandů. V rámci centra ERCA má na starosti zooarcheologické analýzy, geochemické izotopové analýzy, traseologické analýzy a DNA analýzy.

Další zdroje informací:

 


 

Kateřina a Dalibor Štruncovi

 

 

Kateřina Štruncová (rozená Sehnalová)

Vystudovala hru na housle na brněnské konzervatoři. Byla členkou orchestru Národního divadla Brno a Filharmonie Brno, spolupracovala s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a Městským divadlem Brno. Mimo své rodné město natáčela scénickou hudbu pro divadla v Praze (Divadlo pod Palmovkou), Pardubicích a Českém Těšíně. Od roku 1994 působí jako houslistka a zpěvačka ve skupině Javory Hany a Petra Ulrychových. Od stejného roku je členkou skupiny Cimbal Classic. V současnosti působí jako pedagožka na Základní umělecké škole Antonína Doležala v Brně-Líšni.

Dalibor Štrunc

Pochází z Rožnova pod Radhoštěm z hudební rodiny. Vystudoval hru na cimbál na brněnské konzervatoři. V letech 1992−2004 působil jako první cimbalista Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Od roku 2000 vyučuje hru na cimbál na brněnské konzervatoři.
V průběhu své umělecké praxe spolupracoval s řadou významných hudebních těles: Filmovým symfonickým orchestrem (FISYO), Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskými madrigalisty, Filharmonií Brno, Městským divadlem Brno a dalšími. V roce 1992 založil skupinu Cimbal Classic, působí v ní jako skladatel, cimbalista a zpěvák. V následujícím roce se stal členem souboru Javory Hany a Petra Ulrychových. Je rovněž autorem a aranžérem scénické hudby pro řadu divadel, působí také jako hudební producent a vydavatel.


Další zdroje informací:


Všechny aktuality

Jak se nám žije Líšeň je líheň Letní příměstské tábory Oslavy a svátky Online počítačová poradna