Krojovaná přehlídka

Vážené Líšňačky, vážení Líšňáci,

Dělnický dům na Klajdovské ulici ve staré Líšni, bude v sobotu 9. 12. 2023 od 16 hodin patřit manekýnkám a manekýnům. A to nejen tak obyčejným, ale krojovaným.

Můžete se těšit na opravdové přehlídkové molo, na kterém spatříte promenádu manekýnek a manekýnů v líšeňském kroji. Shlédnete různorodost líšeňského kroje od pracovních po sváteční, od nevěsty po vdovu, od dětí až po kmety.

Přijďte si poslechnout krásné líšeňské písničky, které zazní v podání Cimbálové muziky Líšňáci pod bedlivým dohledem pana Tomáše Knechta. Odborným slovem bude krojovanou přehlídku provázet pan Jiří Hemelík.

Pro zájemce bude připravena komentovaná ukázka rozplétání líšeňského motáče, kterým se pyšní úprava vlasů stárky na hodech. Paní Petra Klímová názorně předvede a popíše postup líšeňského hodového zaplétání svobodného děvčete.

Jako zajímavost jsme pro vás připravili promítání filmu z roku 1939. Dokument „Národopisná slavnost“ zachycuje spontánní veselí líšeňských obyvatel před vypuknutím II. světové války, jejich vlastenectví a hrdost k českému národu.

Přijďte si užít prosincové sobotní odpoledne, přijďte si dát pravou nefalšovanou líšeňskou fazolovou polévku – „fazulačku“, ke které zakousnete líšeňský vdolek tak, jak to jídávaly naše babičky. Zastavte se a odpočiňte si od ruchu velkoměsta.

Ještě jedna důležitá informace na závěr. Vstupné na krojovanou přehlídku je dobrovolné. Výtěžek z akce půjde na Fond ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni.

Za všechny organizátory Vás zve Jaroslava Vorálová, zastupitelka a členka Kulturní komise městské části. Brno-Líšeň, ve spolupráci s Kulturním centrem Líšeň.

Akce se koná pod záštitou starosty Břetislava Štefana.