Janáčkovo kvarteto – 4. koncert z cyklu Na návštěvě u Cimbal Classiku

Vstupné 400 – 470 Kč

Tištěné vstupenky můžete zakoupit v  Copycentrum Líšeň na Jírově 10.

Janáčkovo kvarteto s primáriem Milošem Vackem je světově uznávaný brněnský komorní soubor, jehož součástí je i domestikovaný Líšňák, houslista a dirigent Richard Kružík.

Janáčkovo kvarteto bylo založeno v roce 1947 studenty brněnské konzervatoře.
Díky skvělé interpretaci děl Leoše Janáčka soubor získal právo užívat jméno tohoto významného skladatele. 
V roce 1955 vzniklo Janáčkovo kvarteto v dnes již legendární sestavě Jiřího Trávníčka.
Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka vyrazili na své první zahraniční turné, a během několika let se umělecké aktivity souboru dostaly na všechny kontinenty.
 
Osm desítek let působení na koncertních pódiích si zákonitě vynutilo postupné změny v sestavě souboru. Podstatou hry Janáčkova kvarteta však stále zůstává interpretační kánon a expresivita.
Současní členové kvarteta jsou:
MILOŠ VACEK . PRVNÍ HOUSLE
RICHARD KRUŽÍK . DRUHÉ HOUSLE
JAN ŘEZNÍČEK . VIOLA
LUKÁŠ POLÁK . VIOLONCELLO
 
Janáčkovo kvarteto vystupovalo na předních mezinárodních festivalech (Bonn – Musikfestival, Edinburgh – Festival, Pražské jaro, Šlesvicko-Holštýnsko – Festival, Festival – Krakow, Festival – Alicante – Actual aj.), koncertních sálech (Londýn – Wigmore Hall, Edinburgh – Quins Hall, Tokio -Bunkakaikan, Osaka – Phoenix Hall, Soul – IBK Hall atd.) a nahráno pro slavné nahrávací společnosti (Deutsche Grammophon, Supraphon, Decca, Westminster, Pony Canyon, Naxos atd.).
Kvarteto také navázalo spolupráci s IJ Pleyelem v rakouském Ruppersthallu a pravidelně vystupuje a nahrává hudební odkaz tohoto méně známého současníka WA Mozarta. Za dobu své existence soubor spolupracoval s takovými významnými interprety jako Igor Ardašev, Eva Bernáthová, Boris Berezovský, Maria Kliegel, Bohuslav Matoušek, Josef Špaček, Alfred Strejček, Ivo Kahánek, Ang Li, Raphael Wallfisch, Elisabeth Leonskaja, Ludmila Peterková, Michaela Fukačová atd.
Ukázky z tvorby