Očima Michala

Vernisáž výstavy obrazů
mladého nadaného umělce

ve čtvrtek 4. 4. 2024 od 18 hodin,
malá galerie LíPa
v pasáži líšeňské radnice, Jírova 2, Brno-Líšeň.

Výstava potrvá do 30. 4. 2024.
Pořádá malá galerie LíPa a KC Líšeň.

Můj syn, Michal Musil, je obyčejný jedenáctiletý kluk, který rád kreslí.

Vše začalo na konci školky, kdy mi pan učitel Vladimír Beneš ze školky Poláčkova řekl, ať zkusím dát Michala někam do výtvarky. Řekl, že si myslí, že má Michal výtvarné nadání. Mimochodem jeho první obrázek ze školky, který byl vystaven na nástěnce v šatnách, s názvem Ohňostroj na Broučkiádě, tomu moc neodpovídal. Černé čáry našeho umělce vedle barevných obrázků dalších dětí.
Tak jsem to zkusila a přijala nás paní učitelka Kateřina Dokoupilová na ZUŠ Antonína Doležala v Brně na Trnkově ulici. Míša k ní chodí velmi rád. Paní učitelka v dětech výborně rozvíjí vlastní fantazii a učí různé výtvarné techniky.
Velmi rád chodí také do ateliéru ArteSvět paní Žanety Zieglerové. V létě tam i několikrát absolvoval příměstský výtvarný tábor a chodí si sem něco namalovat i během roku, pokud čas dovolí. Tady tvoří převážně technikou suchého pastelu na plátno nebo malbu akrylovými barvami na plátno.
V letošním školním roce také navštěvuje ateliér Studánka v Brně-Líšni vedený paní Milenou Konvalinovou. Tady Michal zkoušel další techniky – například perokresbu, kresbu tužkou nebo linoryt.
Doma Michal maluje tužkou, tuší a anilinkami.
V letech 2022 a 2023 se Michal zúčastnil soutěže o nejkrásnější „Obraz pro Fenix“. Do 3. ročníku v roce 2022 se do této soutěže se sešlo 653 obrazů mladých výtvarníků z celé České republiky, v roce následujícím dokonce 1 109 obrazů. V roce 2022 se dva Míšovy obrázky dostaly do finální kolekce 74 děl, která vybrala odborná porota. Také v roce 2023 se jeden Míšův obrázek dostal do finální kolekce 71 děl. Celá tato akce každoročně vrcholí benefiční dražbou pro Fenix (www.drazbaprofenix.cz), unikátním projektem, který zapojuje mladé umělce z celé republiky do charitativního dění a rozvíjí jejich lásku k umění. Na obou dražbách byly Michalovy obrázky vydraženy za nemalou částku, čímž přispěl na provoz ParaCENTRA Fenix, které již od roku 2004 pomáhá lidem s poškozením míchy. I letos věnoval obrázek do této soutěže.

Pokud Vám synovy obrázky třeba jen zlepší den a na chvíli se zastavíte, tak jeho práce a obrázky mají smysl.

Erika Musilová