Tvoří celá rodina – výstava obrázků

 

Výstava potrvá od 14. 10. 2021 do 31. 12. 2021 

Vstup zdarma

    

Matka, dcera a syn se v době kovidové pustili do tvorby obrazů suchým pastelem. Výsledek jejich poutavé práce si můžete přijít prohlédnout do Kulturního centra Líšeň na Kotlanově ulici.

Od poloviny října ožijí stěny Kotlanky obrázky. A ne ledajakými. Vytvořily je totiž tři členové jedné rodiny – maminka Erika a její dvě děti – čtrnáctiletá dcera Anička a devítiletý syn Michal. 

 

Rozhovor s maminkou Erikou

Eriko, kdy vyšlo najevo, že malý Michal má výtvarný talent?

Kreslení mého syna začalo na konci školky, kdy mi učitel Vladimír Ben Beneš ze školky Poláčkova řekl, ať zkusím dát Michala někam do výtvarky. Řekl, že si myslí, že má Michal výtvarné nadání. Mimochodem jeho první obrázek ze školky, který byl vystaven na nástěnce v šatnách, s názvem Ohňostroj na Broučkiádě, tomu moc neodpovídal. Černé čáry našeho „umělce“ se vyjímaly vedle barevných obrázků dalších dětí. 

Kde se Míša věnuje tvoření?

Přihlásila jsem ho na ZUŠ Antonína Doležala v Brně-Líšni. Ujala se nás paní učitelka Kateřina Dokoupilová. Míša k ní chodí velmi rád. 

Jak jste řešili rozvoj Míšova talentu v období pandemie?

Tak trošku, jako všechny, nás zastavil Covid, a tak nezbývalo nic jiného než tvořit doma. Děti dostávaly od paní učitelky spoustu nápadů na tvoření. Někdy je Michal využil, někdy si maloval co sám chtěl a na co měl náladu.

 Obrázky zde vystavuje i Anička, která se pokud vím věnuje především hudbě.

Moje dcera Anna tvrdí, že nemá žádný talent. Ale když vidím její obrázky, tak si myslím přesný opak. Nadaná je i hudebně, stále si zpívá a už devět let hraje na housle, nyní se stala členkou symfonického orchestru ZUŠ města Brna s názvem Mladí brněnští symfonikové. Tak snad se jí tam bude dařit. 

Na výstavě je i tvých pět obrazů. Malovala jsi už dříve nebo tě inspirovaly tvoje děti?

Já sama jsem si nikdy malování nevěnovala, ale moc mě to lákalo. Moje kamarádka, kterou mi mimochodem osud zavál do života přes jógu, mě nedávno vzala do ateliéru její kamarádky, abychom si vytvořily vlastní mandalu. Moc mě to zaujalo. A pochopila jsem, že pokud mi zkušený člověk poradí jak na kterou techniku, tak se začnou dít věci. Považuji to pro sebe za velkou výzvu a mám v plánu dál pokračovat a zkoušet nové techniky. 

Jaké techniky používáte?

Michal doma maluje tužkou, tuší a anilinkami, už zkoušel akryl, společně jsme zkoušeli techniku suchého pastelu v ateliéru Artesvět. Tam si chci jít nyní zkusit techniku akrylového lití. Zatím na to doma nemám prostor. Ale snad někdy… 

Michal už má dokonce dvě svoje dílka na výstavě mimo Brno?

Dva jeho obrázky jsou na výstavě ve skanzenu ve Strážnici. Výstavu obrázků Eriky, Michala a Aničky Musilových můžete vidět v KC Líšeň – Kotlanka od 14. 10. 2021 do konce roku 2021. 

Rozhovor vedla Ing. Eva Svobodová, radní pro kulturu 

 
Aktuální vládní nařízení sledujete prosím zde: https://covid.gov.cz/situace/kultura/galerie-muzea