Silvestrovský pochod 2019

Tak jsme tady ještě, každý na „svém“ stanovišti přesně podle úsloví, že „úspěšná sestava se nemění“. Tak by se dalo charakterizovat složení pořadatelů, kteří se na svátek sv. Silvestra starali o bezproblémový průběh historicky již 38. ročníku putování líšeňským okolím.

Když jsem loni touto dobou na tomto místě bilancoval průběh uplynulých čtrnácti ročníků, které jsem pomáhal zajišťovat v roli pořadatele, byl jsem přesvědčen, že je to již naposledy a Silvestrovský pochod v poslední den roku 2019 bude pod taktovkou někoho jiného.

V průběhu loňského podzimu mně však oslovila výzva z vedení radnice a sportovní komise na pokračování v pořádání této akce. Kontaktoval jsem tedy všechny spolupořadatele, kteří mně v minulých letech jakkoli pomáhali, především však svého hlavního scénáristu a režiséra doprovodných programů na stanovišti v lesním lomu Františka Kalandru. Poté co jsem od všech oslovených dostal kladnou odpověď, kývnul jsem na výše zmíněnou výzvu.

Staronově se v roli partnera zastupujícího ÚMČ Líšeň představilo Kulturní centrum Líšeň. Právě skončený pochod potvrdil jeho velkou popularitu, vždyť počtem 914 účastníků se zařadil na druhé místo, za dosud rekordní Silvestr 2016 s rovnou tisícovkou putujících. Svůj podíl na tomto zápisu do novodobé historie má věhlas akce, krásné slunečné počasí, které po mrazivé noci panovalo a dále posílení autobusové dopravy, které zajišťuje vedení radnice všem, kteří se chtějí včas dostat na start mezi 9.-10. hodinou.

Pár dnů před začátkem jsme museli vyřešit obsazení startu a cíle. Nemocného Marka Noska nahradili Bronislav Horák a Jan Skotal a po boku zkušené Jindřišky Balákové dokázali vybavit všechny příchozí účastnickými kartičkami. Poté se přesunuli na radnici a v přísálí udělovali všem, kteří dorazili do cíle diplomy, drobné dárky, sladkosti a občerstvení.

Kdo prošel Mariánským údolím kolem rybníků na první kontrolní stanoviště u Muchové boudy, dostal razítko od manželů Šabatových, kteří zde dlouhá léta stabilně razítkují kartičky a poskytují občerstvení. Na druhém stanovišti nad hřbitovem mohli účastníci obdržet razítko a občerstvení od zástupců líšeňské radnice Břetislava Štefana a Josefa Šišky.

O zábavu na třetím stanovišti u tenisových kurtů v lesním lomu se jako každoročně staral František Kalandra. Svůj patnáctý doprovodný program nazval „Vrtihlav pavoučí 2019“.

Sluncem prozářené stanoviště vítalo již z dálky svými zvuky všechny soutěživé milovníky silvestrovské zábavy. Úkol byl jako vždy jednoduchý: nasadit si na hlavu slaměné sombrero z jehož okraje se před obličej po „pavučině“ spouští prudce jedovatý vrtihlav. Soutěžící musel na tři pokusy trhnutím hlavy odhodit pavouka na vrchol klobouku. Téměř všem se to podařilo a byli odměněni samolepkami a sladkostmi.

Razítka na kartičky dávala Františkova manželka, porce dobrého čaje servíroval autor tohoto článku. Občerstvení pro putující zajistili jako vždy v restauraci Potrefená husa. Zde také mohli všichni zájemci důstojně oslavit konec roku.

Akce byla podle ohlasu pochodujících úspěšná, a to i přesto, že někteří z posledních nových osamělých účastníků bloudili. Někdo totiž odstranil značení trasy mezi druhým a třetím stanovištěm, a tak mnozí měli problémy s určením správné cesty.

Fotografické záběry pořízené panem Dostálem, paní Přichystalovou i dalšími účastníky pochodu je možné zhlédnout na stránkách www.brno-lisen.cz. Partnerem akce byla městská část Brno – Líšeň.

Účastnické kartičky a diplomy zajistil jako vždy Michal Hrazdíra, várnice na čaj ochotně zapůjčili v kuchyních Gymnázia Integra (Akademia) a ZŠ Novolíšeňská. Všem, kdož se podíleli na zdárném průběhu celé akce, patří můj dík. Děkuji také všem účastníkům výšlapu líšeňským okolím za krásný zážitek a přeji vše nejlepší, především pevné zdraví a štěstí po celý rok 2020. A příští pochod? Kdo ví …

Ladislav Breicetl