Něco z toho, co již úspěšně proběhlo

 

Hody 2020

5. září 2020 tradiční líšeňské hody za doprovodu dechové hudby Šohajka a Cimbálové muziky Líšňáci. Nově program vrcholil v prostorách zámku Belcredi.
 

Stavění máje 2020

4. září 2020, Náměstí Karla IV.

Líšeňské ostatky 2020

Radostná událost ve dnech 22. – 23. února 2020

A ještě fotoalbum…

XXIV. Líšeňský ples, 8. 2. 2020

Můžete si prohlédnout spoustu zajímavých fotografií…

Fotbalový ples, 25. 1. 2020

Spokojení a výborně naladění návštěvníci před fotostěnou

A nezapomeňte si přehrát také velice povedené video

 

Silvestrovský pochod 2019

Tak jsme tady ještě, každý na „svém“ stanovišti přesně podle úsloví, že „úspěšná sestava se nemění“. Tak by se dalo charakterizovat složení pořadatelů, kteří se na svátek sv. Silvestra starali o bezproblémový průběh historicky již 38. ročníku putování líšeňským okolím.

Když jsem loni touto dobou na tomto místě bilancoval průběh uplynulých čtrnácti ročníků, které jsem pomáhal zajišťovat v roli pořadatele, byl jsem přesvědčen, že je to již naposledy a Silvestrovský pochod v poslední den roku 2019 bude pod taktovkou někoho jiného.

V průběhu loňského podzimu mně však oslovila výzva z vedení radnice a sportovní komise na pokračování v pořádání této akce. Kontaktoval jsem tedy všechny spolupořadatele, kteří mně v minulých letech jakkoli pomáhali, především však svého hlavního scénáristu a režiséra doprovodných programů na stanovišti v lesním lomu Františka Kalandru. Poté co jsem od všech oslovených dostal kladnou odpověď, kývnul jsem na výše zmíněnou výzvu.

Staronově se v roli partnera zastupujícího ÚMČ Líšeň představilo Kulturní centrum Líšeň. Právě skončený pochod potvrdil jeho velkou popularitu, vždyť počtem 914 účastníků se zařadil na druhé místo, za dosud rekordní Silvestr 2016 s rovnou tisícovkou putujících. Svůj podíl na tomto zápisu do novodobé historie má věhlas akce, krásné slunečné počasí, které po mrazivé noci panovalo a dále posílení autobusové dopravy, které zajišťuje vedení radnice všem, kteří se chtějí včas dostat na start mezi 9.-10. hodinou.

Pár dnů před začátkem jsme museli vyřešit obsazení startu a cíle. Nemocného Marka Noska nahradili Bronislav Horák a Jan Skotal a po boku zkušené Jindřišky Balákové dokázali vybavit všechny příchozí účastnickými kartičkami. Poté se přesunuli na radnici a v přísálí udělovali všem, kteří dorazili do cíle diplomy, drobné dárky, sladkosti a občerstvení.

Kdo prošel Mariánským údolím kolem rybníků na první kontrolní stanoviště u Muchové boudy, dostal razítko od manželů Šabatových, kteří zde dlouhá léta stabilně razítkují kartičky a poskytují občerstvení. Na druhém stanovišti nad hřbitovem mohli účastníci obdržet razítko a občerstvení od zástupců líšeňské radnice Břetislava Štefana a Josefa Šišky.

O zábavu na třetím stanovišti u tenisových kurtů v lesním lomu se jako každoročně staral František Kalandra. Svůj patnáctý doprovodný program nazval „Vrtihlav pavoučí 2019“.

Sluncem prozářené stanoviště vítalo již z dálky svými zvuky všechny soutěživé milovníky silvestrovské zábavy. Úkol byl jako vždy jednoduchý: nasadit si na hlavu slaměné sombrero z jehož okraje se před obličej po „pavučině“ spouští prudce jedovatý vrtihlav. Soutěžící musel na tři pokusy trhnutím hlavy odhodit pavouka na vrchol klobouku. Téměř všem se to podařilo a byli odměněni samolepkami a sladkostmi.

Razítka na kartičky dávala Františkova manželka, porce dobrého čaje servíroval autor tohoto článku. Občerstvení pro putující zajistili jako vždy v restauraci Potrefená husa. Zde také mohli všichni zájemci důstojně oslavit konec roku.

Akce byla podle ohlasu pochodujících úspěšná, a to i přesto, že někteří z posledních nových osamělých účastníků bloudili. Někdo totiž odstranil značení trasy mezi druhým a třetím stanovištěm, a tak mnozí měli problémy s určením správné cesty.

Fotografické záběry pořízené panem Dostálem, paní Přichystalovou i dalšími účastníky pochodu je možné zhlédnout na stránkách www.brno-lisen.cz. Partnerem akce byla městská část Brno – Líšeň.

Účastnické kartičky a diplomy zajistil jako vždy Michal Hrazdíra, várnice na čaj ochotně zapůjčili v kuchyních Gymnázia Integra (Akademia) a ZŠ Novolíšeňská. Všem, kdož se podíleli na zdárném průběhu celé akce, patří můj dík. Děkuji také všem účastníkům výšlapu líšeňským okolím za krásný zážitek a přeji vše nejlepší, především pevné zdraví a štěstí po celý rok 2020. A příští pochod? Kdo ví …

Ladislav Breicetl

 

Líšeňské vánoce 2019

Kulturní centrum Líšeň připravilo krásné a bohaté Líšeňské Vánoce. Členky Seniorského klubu Réva jim ve své dílničce přidaly i malinký andělský nádech. Děkujeme všem, kteří si s námi vyrobili anděla z dřevěných polínek! A našim kolegyním z Pastelky a Saleska za úžasnou tvořivou atmosféru!

 

Úspěšné listopadové akce

Telekomunikace v kostce – hlasové služby, barevné a tísňové linky
Přednáška Českého telekomunikačního úřadu proběhla 28. 11. 2019. Dozvěděli jsme se jak rozpoznat zpoplatněná čísla či rozlišit zahraniční volání a roaming. A závěrem spotřebitelská poradna.

Matematika – tahák pro rodiče
23. 11. 2019 proběhl workshop pro rodiče a děti, aneb jak děti naučit počítat rychle, efektivně a kreativně. Účastníci se naučili 2000 let staré japonské metody počítání a zcela nové, moderní postupy.

Workshop trénování paměti pro seniory
Prostě jen křížovky nestačí. Intenzivní dvouhodinový seminář trénování paměti a akcelerace mozku.
21. 11. 2019 seminář vedl lektor René Müler, certifikovaný (nejvyšší stupeň) trenér paměti s dvacetiletou praxí.


Beseda se zakladateli Občanského fóra v Brně

V pátek 15. 11. 2019 v Dělňáku proběhla beseda se zakladateli Občanského fóra v městě Brně. Našimi hosty byli JUDr. Dagmar Lastovecká, bývalá primátorka, senátorka a ústavní soudkyně, Jiří Netík, sochař a řezbář, zakladatel líšeňského OF, Karel Fux, baletní mistr, spoluzakladatel líšeňského OF.

Vystoupila zde skupina Hladolet s písněmi Karla Kryla. Součástí byl i závěrečný raut za podpory restaurace Potrefená Husa.


Jurkovičova vila

Ve čtvrtek 7. 11. 2019 se uskutečnila prohlídka nejmodernější vily začátku 20. století, kde se snoubí lidová kultura s britskou modernou a vídeňskou secesí. Seniorský klub Réva naplnil dvě prohlídky. Krásný zážitek. Jen fotečky se nám nějak nezdařily.


Halloweenská dílnička

31. 10. 2019 na Kotlance. Dýně, duchové a černé kočky. Dlabání dýní a výroba něčeho zdobného. No nejsou ty dýně krásné?


Taneční zábava V rytmu swingu

Ve středu 23. 10. 2019 se sálem rozezněly melodie nestárnoucích šlágrů v podání kapely SW Band. Úžasná průvodkyně večerem, Zina Čechová z Tanečního klubu Stabil, nás provedla swingovými melodiemi. TK Stabil představil své taneční umění, kterým roztančil celý sál Dělňáku.

Děkujeme sponzorovi večera, Vinařství Réva Rakvica, který nám dodal svá vynikající vína a studentům Vysoké školy obchodní a hotelové za provedení profesionální degustace.


Bony s sebou

Čtvrtek 17. 10. 2019.

Úžasná retro procházka socialistickým Brnem. Připomněli jsme si obchody od vyhlášených cukráren po Tuzex, noblesní kavárny i bufety, ale i obchody s módou a dnes již zaniklá místa.

Hádanky jako malé střípky z výkladu průvodce! Kde byly první jezdící schody v Brně? A kde se prvně prodávala grilovaná kuřata, až 1000 ks za den? Kde jste se za socialismu mohli zadarmo zvážit? Kterou kavárnu zmiňuje Jiří Wolker ve své básni? Která pasáž je tou nejkratší v republice? Víte to?  Ale pozor! Jsme v době socialismu, tak na odpovědi žádný internet!


Jak se nechytit do pasti operátorů

Ve čtvrtek 10. 10. 2019 se na Kotlance uskutečnila přednáška Českého telekomunikačního úřadu zaměřená na smlouvy, reklamace, vyúčtování, nabídku služeb i nekalé praktiky. Závěrem proběhla malá spotřebitelská poradna.