Pohlazení duše, výstava obrazů

 

Vernisáž ve čtvrtek 6. 10. 2022 od 17 hodin, KOTLANKA – Kotlanova 7, Brno-Líšeň

Výstava potrvá do 6. prosince 2022.

Přijďte se zasnít ve světě fantazie nebo krásné přírody, od výtvarníků milujících život ve všech barvách, které nabízí. Na vernisáži bude také možné nahlédnout do knih s legionářskou tématikou.

Po pohádce představení knih autorkou Veronikou Krištofovou: Eliáš mezi piráty, Eliáš mezi lidojedy.

O autorech obrazů

František Gazda, rodák z Bohuslavic u Kyjova, své svobodné myšlenky a pocity, bez tužky, štětce a dalších malířských potřeb promítá do obrazové tvorby, kterou s využitím moderní digitální techniky považuje za více technickou, jak uměleckou záležitost. Mnohé obrazy jsou vytvořeny doposud nepoužitým „přetvořením skutečnosti v obrazy světa fantazie“, a jsou obtížně zařaditelné do současné tvorby. Neboť ani jedna kategorie z doposud známých, jim zcela neodpovídá. Hmotnou podobu obrazů spatříte díky moderní tiskařské technice. Jeho samostatné výstavy jsou pořádány pod názvem „Tajemství fantazie“ .

Svatopluk Drápal, nar. 21. 2. 1943 v Sobůlkách u Kyjova. Nynější bydliště, Biskoupky (rodiště V. Nezvala) v blízkosti krásných údolí řek Jihlavy a Oslavy. Absolvent Uměleckoprůmyslové školy v Brně. Studoval u vynikajících výtvarníků Zdeňka Fuksy, Antonína Odehnala, Dalibora Chatrného, Emanuela Raného… více informací ZDE

Marie Salátová, nar. 1973, pochází z Horního Benešova, okr. Bruntál, žije v Brně – Slatině. Maluje od útlého dětství, výtvarný talent zdědila po své mamince. Oba maminčini rodiče malovali, dědeček se vyučil uměleckým fotografem. Malířka byla během dětství pod vedením Akademické malířky Radmily Chadimové v LŠU v Brně – Líšni (ZUŠ Trnkova)… více informací ZDE

O autorech knih

Jan Kux, spisovatel, právník a historik, cestovatel a badatel, vystudoval na Karlově universitě práva a historii. Již od studentských let psal jako publicista do různých listů, deníků, sborníků, kteréžto hobby logicky vyústilo ve spisovatelskou a posléze i vydavatelskou a nakladatelskou činnost. Za 25 let vydal přes šedesát knižních titulů vč. autorských knih. V jeho tvorbě dominuje především literatura faktu, ale vydává i poezii básníka profesora Jozefa Leikerta z Bratislavy, badatelsky spolupracuje se Stanislavem Motlem, ale i malířem Jižní Moravy Antonínem Vojtkem.
Je iniciátorem oceňování medailí Otakara Bystřiny, který presentuje literární tvorbu na Moravě od 19. století a uchovává naše nářečí. Medailí jsou oceňováni především Moravané, na které literární centrum pozapomnělo. Jako autor napsal Jan Kux a publikoval více než 3000 soudniček co celé republice. V jedné z jeho prací uvádí, že jeho práce nekončí, ano je tomu tak, připravuje další obsáhlou knihu, která nás zavádí do vzpomínek válečných veteránů, na které se zapomnělo!