Oslavy a svátky: Pálení čarodějnic v Rokli

 

Filipojakubská noc

Tuto magickou noc provázelo vždy znamení ohně. Keltové v něm viděli symbol energie, života, ale i sílu ochrany a očisty. Odtud se dochovala tradice skákání přes oheň, který měl zbavovat všeho zlého. Lidé vítali jaro, vymetali své příbytky, zdobili je květinami, stejně jako svoje vlasy. Byl to prý i den probouzení vášní a sjednocení protikladů muže a ženy, Boha a Bohyně.

Až temný středověk dal noci punc honu na čarodějnice a ohni ponechal jen sílu upalovat a čistit od smyšlených temných sil. Lidé věřili, že v tento čas mají zlé síly větší moc a ďábel zasílá zlo na zem v podobě čarodějnic. Báli se a ke svým dveřím dávali ochranné byliny nebo pichlavé trní. Obydlí kropili svěcenou vodou nebo psali okolo něj tajemné nápisy posvěcenou křídou.

Do dnešních dnů je Valpuržina anebo Filipojakubská noc ve znamení mystiky, magických rituálů a očekávání. Každý ji vnímáme, slavíme či uctíváme tak, jak chceme.

A co je v tento magický den typické pro Líšeň? Přece Pálení čarodějnic v Rokli s Kulturním centrem Líšeň! Letos společně vatru nezapálíme, čarodějnice neshoří, ale ani neuletí, její koště máme vystavené ve výloze Kotlanky. Proto prosím přijměte pozvání na virtuální výstavu, která nám tuto akci připomene!

Potěší nás, když i vy zapátráte ve svých fotoalbech a zašlete nám fotky z Pálení čarodějnic v Rokli. My Vaše snímky přidáme k našim, již zveřejněným.

SOUTĚŽ!

Ze všech přispěvatelů vylosujeme 5 šťastných, kteří od nás dostanou volnou vstupenku s roční platností na jednu vybranou akci KC Líšeň. Fotky zasílejte na e-mail info@kclisen.cz, nezapomeňte uvést své kontaktní údaje. Vyhrazujeme si právo výběru fotek.


ROK 2018

ROK 2017

ROK 2016

ROK 2015


 

V roce 2018 v Rokli shořela čarodějnice

 


V případě, že poskytnuté fotografie budou obsahovat zobrazení Vaší osoby, udělujete souhlas KC Líšeň s jejich zveřejněním na našich sociálních sítích. V případě, že budou fotografie obsahovat zobrazení jiných osob, které mohou být z těchto fotografií identifikovatelné, jejich poskytnutím udělujete souhlas KC Líšeň s jejich zveřejněním na výše zmíněných sociálních sítích a současně prohlašujete, že máte svolení jiných osob na fotografii s jejich zveřejněním výše popsaným způsobem. KC Líšeň si vyhrazuje právo nezveřejňovat ty poskytnuté fotografie, které mohou neetickým způsobem zobrazovat osoby, které jsou na fotografii přítomny.
V případě, kdy se sami na zveřejněných fotografiích označíte, udělujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů v rozsahu: jméno, příjmení. Na fotografiích označujte výhradně Vaší osobu.
Svůj souhlas udělujete na dobu neurčitou, resp. do odvolání Vašeho souhlasu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat. Vaše osobní údaje budou zpracovány výhradně Správcem a nebudou předány do třetích zemí.
Správcem Vaši osobních údajů bude Kulturní centrum Líšeň, příspěvková organizace, Kotlanova 2163/7, 628 00 Brno, IČO: 00380717. 

Další informace o zpracování osobníc údajů naleznete na stránce https://kclisen.cz/gdpr-ochrana-osobnich-udaju/


Oslavy a svátky

Velikonoce na Dělňáku Pálení čarodějnic